SAE Istanbul kapanıyor…

2016/05/30

Az önce duymayı hiç istemediğim bir haber aldım.
Zaman zaman ziyaret ettiğim, ülkedeki -belki de- en iyi ekipmanlara ve mekâna sahip olan eğitim kurumlarından, Dünyaca bilinen SAE Institute’un İstanbul bölümünün yakında kapanacağını öğrendim.

The School of Audio Engineering adının baş harflerinden oluşan bu kısaltma, yıllarca hayalini kurduğumuz “Okullu” Ses Mühendisi yetiştiren okulların sembolü haline gelmişti kırk yılda. Rakamla 40. Dile kolay.

Kolay değil, kırk yıldır öğrenci yetiştiren, merkezi Avustralya’da olan bu enstitü, Mark Paterson gibi Oscar ödülü kapmış pek çok değerli Ses Mühendisi yetiştirmiş önemli bir okul.

-Yanılmıyorsam- 2009’du… Türkiye’de de bir şube açmıştı SAE.
Fakat ne yazık ki müzik endüstrisinin dünyadaki ve özellikle Türkiye’deki acınası durumu, tabii ki müzik üreten herkesi etkilediği gibi, müzik ve ses işleriyle uğraşanları yetiştiren bu okulu da etkilemiş.

Az önce aldığım e-postadaki girizgâhı “Önemli Duyuru” olan metinde: “Mevcut piyasa şartlarının dünya standartlarında yaratıcı medya eğitimi sunma imkanlarımız üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle; SAE Global, sunduğu hizmetlerin kalitesinden ve öğrencilere temin ettiği deneyim olanaklarından taviz vermek yerine, Mayıs 2017 itibarıyla Istanbul kampüsünü kapatma kararı almıştır” denmiş.

İçinde tanıdığım eğitmenleri ve eski öğrencilerim vardı SAE İstanbul’un.
Şimdi ise “bu tarihe kadar mevcut öğrencilerin öğrenimlerini tamamlaması sürecine girecek ve Diploma programları için yeni öğrenci alınmayacak“mış artık.

Tabii ki bu üzücü bir haber.
Bu işlerin alaylısı ama eğitimini yürekten destekleyen bir çalışanı olarak gerçekten üzüldüm.

Son öğrenci kabulü Eylül ve Ekim 2016’da Elektronik Müzik Prodüksiyonu ve DJ sertifika programları için yapılacakmış.
Bu konularla ilgileniyorsanız ve o güzel binayı ve ortamı görmek istiyorsanız, bu son fırsatları kaçırmayın derim.

SAE Istanbul’un mezunlarına, eğitmenlerine ve çalışanlarına gelecekteki kariyerlerinde başarılar dilerim.

{ 1 yorum… Oku ya da kendi yorumunu ekle }

Can 2016/6/27, 22:47

Sae istanbulu ilk açıldığından beri takip etsemde konferanslarına katılsamda eğitim almak istediğimde bunu dar gelirli bir vatandaşın yada bir memurun polis yada öğretmenin yapamayacağını anlamış bulunmaktaydım yani aylık ücretinin bi asgari ücretin de bağağı üstünde olması yine zengin aile çocuklarına yönelik olduğunu gördüm kapanmaktan çok ücret politikalarında değişime gitmeleri daha mantıklı olurdu.

Cevapla

Yorum yaz

Önceki yazı: