Peter Gabriel'a geri vokal yaptırtmak

2010/01/02

Aslında geçen gün hiç öyle bir planım yoktu…
Yani Peter Gabriel’ı bulsam, aklıma:
– Yahu kaptan, senin şu parçaya bir geri vokal yapsan sen ha, ne dersin?
demek gelmezdi.
Gelse de söylemezdim.
Söyleseydim de pişmanlık duyacağım şeyler olabilirdi.

Ama yine de, yine aynı (geçen) gün, yeni yılla birlikte kullanım süresi dolacak olan Melodyne Editor Betanın şerefine, “eski teknolojiye veda” niyetine bir video yapmaya çalışırken, elim istemeyerek de olsa yapılmış bir miksteki vokal sesine uzandı.

Allahtan çarpılmadım.

Söz konusu teknoloji/yazılım, Celemony firmasının taaaa 2001’de satışa sunduğu Melodyne serisi ürünlerin en son hali… ama yine Celemony, Melodyne Editor ile yine bir ilke imza atıyor:
Polifonik* ses kayıtlarını notalarına ayırmakla ve göstermekle kalmıyor; bu notalarda değişiklik, kopyalama, yapıştırma, ve daha önce monofonik** seslerle yapılabilen diğer her türlü edit işlemini polifonik sesler üzerinde yapmamıza izin veriyor.

“Mucize” yani. Şu anda bu yazılımın bilgisayarımda oluşu bile bana heyecan veriyor. Herhalde birkaç aya geçer.

Soldaki ekran görüntüsünü geçen gün yaptığım video kayıttan aldım. Aslında videoda Melodyne Plugin’in eski sürümüyle Melodyne Editor’ün Beta sürümünün karşılaştırmasını ve bu tip şeylerin varlığından haberdar olmayanlara (yani müzik kaydıyla ilgisi olmayanlara) bu tip bir teknolojinin nemene bir şey olduğunu anlatmaktı. 

Yani yine de anlatacağım da, ya kullandığım sürümün Beta oluşundan, ya da video kaydını eski bilgisayarım üzerinde yapmış olmamdan ötürü, garip kesilmeler farkettim seste… artık bir ara zaman bulduğumda sorunun ne olduğunu ya da çözümü bulur, gerekirse Melodyne Editor’ün asıl, hazır sürümüyle yeni bir video yaparım.
Çok eğlenceli çünkü!

Aslında videoda flamenko tarzında çalınmış klasik gitar kayıtlarında “oynama” yapmayı düşünürken, teknolojinin sağladığı imkân yüzünden ben de utanmayıp hazır bir miksi sordum yazılıma… yani: “tamam, süpersin de, şöyle bir şey versem ne dersin?” hesabı. Utanmıyoruz hakikaten de.

Yukarıdaki ve aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzre, P. Gabriel amcanın sesi işaretlenmiş olarak orada görünüyor… Etrafındaki tüm diğer sesler de, mikste olan diğer enstrümanlar ve sesler… Peter Gabriel’ın sesini görmüşken… görmüşken oynamamak olmaz! :

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.


(İlk önce “Don’t Give Up” adlı parçadan kısa bir kesit, daha sonrasında da benim yaptığım denemeleri duyacaksınız. Sesteki kesintiler, o anda denemeler yapıyor oluşumdan kaynaklanıyor, oynatıcının düğmelerini boşuna taciz etmeyiniz)

Melodyne Editor‘ün eski Melodyne serisi ürünlerinden bir başka farkı, yazılımın tarama yaptıktan sonra sergilediği seslerin, program içinde kopyalama, yapıştırma, ya da silme gibi operasyonlara, ve daha sonrasında da seslerin içerdiği nota bilgilerinde –tıpkı eskisi gibi– değişiklik yapmaya izin veriyor oluşu.

Bu ses örneğinde de göreceğiniz üzere, asıl kayıtta olan Peter Gabriel’ın “okuduğu” vokal sesleri aradan seçip, kopyasını çıkartıp, değiştirilmiş halini (sanatçının kendi sesiyle) aynı kayda “eklemek” ve böylece bir “düzenleme” yapmak mümkün.

“Gâvur icadı”…

A/B karşılaştırması için özet –
İlk bölüm orijinal hali. Bip sesinden sonra gelen bölümde ise, sadece bir dakikalık karıştırıp-kurcalama operasyonundan sonra ortaya çıkan sonuç:

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

Tabii ki daha dikkatli, ve daha çok zaman ayrılması gereken bir işlemden sonra, burada sergilediğim ses örneklerinden çok daha anlamlı ve ilginç sonuçlar elde etmek mümkün.

Dolayısıyla bu işin daha fazla üzerine gidip suyunu çıkartırsam, lütfen bana kızmayın.
Kendimi tutamıyorum!

————
* polifoni: Müzikte birbirinden bağımsız iki ayrı notanın aynı zaman diliminde, üstüste çalınması/söylenilmesi durumudur. Örneğin piyano, doğal olarak polifonik bir enstrümandır… aynı anda birden çok ses çıkartabilir.
** monofoni: Müzikte aynı anda sadece tek notanın çalınması/söylenilmesi durumudur. Örneğin insan sesi, aynı anda (en basit anlamıyla) tek nota ses üretebilecek bir enstrüman olarak kabul edilebilir. Diğer monofonik enstrümanlar arasında, örnek olarak flüt gibi nefesli enstrümanlar gösterilebilir.
*** kakafoni: Müzikte pek matah ve iyi bir şey değildir. Bu tip sesleri pekçok farklı şey ve farklı etken çıkartabilir. Rüyasına yatılacak kadar güzel bir şey olmadığı için, örnek göstermeye bile değmez.

{ 4 yorum… Oku ya da kendi yorumunu ekle }

Mehmet Akyuz 2011/1/01, 15:24

Şeytan işiymiş hakkaten ama güzelmiş te 🙂

Cevapla

Bahadır Kahramanoğulları 2011/6/25, 11:40

İlter Hocam Selamlar.Yukarıdaki programı kullandığım düzenlemek istediğim vocal sesleri üzerinde oynama yaptığım zaman ses de ister istemez bir dijitalleşme oluyor.Acaba sizde kullandığınız zaman aynı sonuç sizdede oluyormu.İzlediğim yabancı videolar da hiç böyle bir sorun olmuyor.Hatda ilk izlediğim de harika bir program demiştim…

Cevapla

İlter 2011/6/25, 11:45

“Dijitalleşme” ile kastettiğin tam olarak nedir bilmiyorum ama, programı eğer detaylı olarak inceleyip nasıl kullanacağını öğrenirsen, doğal sonuçlar almanın zor olmadığını göreceksin.
Melodyne Editor, işi otomatiğe bağlayıp harika sonuçlar alabileceğin bir yazılım değil. Zaten onu yapmanın da yolu yok. Detaylı çalışman gerekecektir.

Cevapla

Achyl 2017/11/29, 09:08

Melodyne hakkinda bilgi

Cevapla

Yorum yaz

Önceki yazı:

Sonraki yazı: