Bilgisayarla "Müzik Miksi Egzersizleri" (Video anlatım) Serisi Başlıyor!

2009/12/20

İki-üç ay kadar önce Müziktek.net forumlarındaki Cubase alt forumunda okuduğum bir başlık, aslında uzun süredir aklımın bir ucunda “Neden olmasın? Birgün…” diye duran fikri harekete geçirmeme neden oldu (Şimdi “Fikir nasıl olur da harekete geçer?” diye soruyor olabilirsiniz :).

Müzik prodüksiyonu, miksi, ya da bu işin tekniğiyle ilgili her ne kadar şey varsa, bu alanda Türkçe kaynak/bilgi kıtlığı var. Tabii Ufuk Önen gibi yeni nesil yetkin bir kişinin bu işe baş koyup kitap yazmış olması umutlandırıcı bir gelişme… ama yine de bir kıtlık var, vesselâm.

Ben her zaman yapamadığım şeyleri yapıyorum ki, nasıl yapılacağını öğrenebileyim.
Pablo Picasso

Türkiye’de ses mühendisliği eğitimi veren Galatasaray İTM, MMA ve faaliyete yeni geçen SAE İstanbul‘un stüdyo kayıt ve müzik prodüksiyonu konusunda, Türkiye’de varolan eğitimli teknik eleman açığını ilerideki yıllarda ciddi oranda kapatacağı konusunda da şüphem yok. Türkçe kaynaklar da zamanla açığı kapatacaktır.

Ama yine de katedeceğimiz çok yol var…

Bu işle uzun bir süredir uğraşan biri olarak, bir süredir forumlarda yazıyor ve bu işin bildiğim kadarını elimden geldiği kadar paylaşmaya çalışıyorsam da; “sözün bittiği” yerlere de çok gelip, dayandım, dayandık.
İnternet üzerinden yapılan yazışmalarla duygu, mimik, ses tonu gibi şeylerin geçmemesi gibi bir zorluğun haricinde, bir de işin doğrudan “sesle ilgili” yapısı var… 3000 Km uzaktaki biriyle aynı odada otururcasına sesle ilgili bilgileri paylaşmak, bazen iki görme özürlüsünün aynı resme bakıp ne hissettiğini paylaşmasına benziyor.
(Yani henüz teknolojik olarak bu mümkün değil. Işınla beni Skotty! 2009 bitti, hala telefondan başka bir numara yok, aloo? Nerde bize o söz verilen teknoloji?)

Sözün kısası, Ay’a gitmeye karar verdim ben arkadaşlar… burada da hava epey soğuk zaten.

Yok, o değildi diyeceğim…

Hazırlardığım videolar hazır gibi. Birer birer salıveriyorum zavallıları.

Bu video serisinde, kendi evinde/ev stüdyosunda müzik üreten, miks yaparken sıkışıp saçlarını yolan kişilere belki bir nebze olsun yararım dokunur diye; ilan ettim, insanlar bana kayıtlarını yolladı.
Bende o kayıtları, projeleri en basit tekniklerle ve işlemciler/plugin’lerle, tamamen bilgisayarın içinde miksledim, … ve dilim döndüğünce Türkçe anlattım, yaptıklarımı. 9 yıldır Türkiye’de yaşamıyorum, diksiyondaki bazı yuvarlatmalarımı mazur görünüz. Miksi anlatmayı bilmiyorum pek, takılıp kalırsam bildiğiniz bir konuya, canınızı sıkacak kadar küçük ayrıntılarda durursam (?) onları da mazur görünüz. Her şeyi mazur görünüz… yaptım bir kere… paylaşmadan olmaz!

Umarım işinize yarar bu videolar serisi.

Şimdi yayınladığım ilk video, CreB (Creb Band)’in “Peri Kızı” adlı parçasının miksine ait. Miksledim, daha sonra en kısa yoldan ne yaptığımı, yine en kısa şekilde anlatmaya çalıştım. “En kısanın kısası” 1 saat 40 dakika sürdü. Eh, artık siz anlayın gerisini… daha bahsedilecek tonla şey var.

Video ve anlatımlarım konusundaki düşünce ve eleştirilerinizi duymak benim için en iyi ödül olacaktır. O yüzden eğer yorumda bulunmak isterseniz, blog’umdaki herhangi bir iletişim linkini, ya da “yorum/comment” özelliklerini kullanabilirsiniz.

Videolara ulaşmak için, sizi şöyle alalım:
http://ilterkalkanci.net/index.php/2009/12/rock-miks-egzersizi-creb-peri-kizi/

{ 15 yorum… Oku ya da kendi yorumunu ekle }

Emre Erdal 2009/12/28, 00:08

Merhaba İlter Bey

Temenni ettiğiniz gibi, paylaştığınız videolu anlatımlar bizlere çok yardımcı oluyor.Kendi adıma sonsuz teşekkürler ediyorum.Blogunuzu favorilerime ekledim ve sık sık ziyaret edeceğim.
Anlatımınız kesinlikle insanı sıkmıyor ve kolayca kavramamızı sağlıyor.Umarım vaktiniz olur da bu videolardan daha fazla kaydetme fırsatını bulursunuz.
Ben özellikle yaylı enstrumanların kaydıyla ilgileniyorum.Bu konuda da pratik bilgiler paylaşırsanız çok sevinirim.Saygılar sunuyorum,başarılar.

Cevapla

İlter 2010/1/02, 16:16

Teşekkür ederim Emre,
Bu tip videolu anlatımlara mümkün olduğunca çok zaman ayırma düşüncem var. Yaylı enstrümanlarla ilgili olarak, resimle destekleyebileceğim ancak bir durum var, o da bir quartet kaydıydı… çok basit bir kayıt olmasına rağmen, kendimce önemli olduğunu düşündüğüm şeyleri de yazarım bu yakınlarda.
Kolay gelsin 🙂

Cevapla

SerkaN 2010/4/12, 02:31

ilter bey
;Çok yararlı bir paylaşım gibi konuşmak istemıyorum.Bulunduğunuz yer her nereyse ora pek şanslı,, türkiyede maddi kaynak gütmeden bu işi bukadar samimi ve zevkli bir dille anlatacak biri yok çünkü..

Cevapla

Bahadır Önsöz 2010/6/01, 07:39

Merhaba İlter Bey;
Son iki senemin büyük kısmını bilgisayar destekli müzik işleriyleni öğrenmeye çalışmakla geçirdim.Aslına bakarsanız videonuzu ilk seyrettiğimde beni komplekse soktunuz…”Ne anlatıyor bu adam yahu…!” demekten kendimi alamadım ve 2 gün krize girdim.Ve hiçbirşey bilmediğimi farkettim.
Tam da umutsuzluğa kapılmışken geçen hafta videonuzu buldum.İnanın şu ana kadar herbirini 5 er kere seyrettim.Bu inanılmaz bir kaynak olmuş,özellikle benim gibi home studioda Cubase yada Nuendo gibi programlarla boğuşanlar için…
Tekrar teşekkür ederim.Yeni çalışmalarınızı merakla ve sabırla bekliyorum.

Cevapla

Hakan Çelik 2010/6/04, 23:06

yıllardır beklenen bi olaydı (müziktek takipçileri bilir) Türkiye’deki imkansızlıklar gözönüne alındığında amatör ve yarı amatör müzik dünyasına katılmış önemli bir katkı bu.. çok teşekkür ederim…bu duyarlılığın devamını bekliyoruz.

Cevapla

Görkem 2010/6/12, 17:36

Ne haddimize sayın abi, seni eleştirmek? bir yanlışını bulup maruz görmek? Dünyanın belkide en nankör insanı ilan ederim böylesi bir durumu dile getirenleri…

Şu kıtlıkta bulunmaz bir niğmetsiniz. Zaten bu çalışmalarınızı görüpte ilk ahdettiğim “hiç sıkılmasa da bunlara devam etse” idi ki; adeta bu arzuların içimizden geçtiğini bilircesine şu sözünüz “bu tür videolu anlatımlara devam edeceğim” beni mutlu etti.

Sizi son sürat takip ediyorum. Favorileme ekledim, facebookta beğendim, gönülden takdir ettim sizi 🙂

Elektronik ev Tekno-trans müzik ile çok ilgileniyorum. Hele ki; bu tarz üzerinde miksaj ve mastering konusunda, böyle uzun anlatımlarınız olursa heralde mutluluktan uçarım.

Ve bilmiyorum çok fazla isteklerde bulunup sizi sıkmış olurmuyum ama? bu güzel anlatımlarınıza Compressor, limiter, EQ, ve Efekt işlemciler ile ilgili de anlatımlar eklermisiniz?

Saygılar dilerim…

Cevapla

ilter 2010/6/17, 16:10

Serkan, Bahadır, Hakan, ve Görkem… yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim. Blog’un yazılımına da çeki-düzen verip bu materyalleri derli toplu şekilde görüntülenebilecek bir hale getirip, burayı daha aktif hale getireceğim bu yaz.

Cevapla

MesutA 2010/8/08, 09:47

canı yürekten tebrik ediyorum bu duyarlılığınızı, sıkı takipçinizim bundan sonra…

Herşey için teşekkürler

Cevapla

yener 2010/9/04, 05:20

selam ilter bey .çok başarılı bilgiler bunlar, çok sağolun. benim en çok merak ettiğim vst leri kullanırken gerkli edyerler nasıl ayarlıyorsunuz mesela davul kik i ve bass gitar. bu deyerliş bilgiler için çok sağol.

Cevapla

dogukan 2011/2/05, 14:32

ilter bey muhteşemsiniz ama bide rap vokal mixi ile ilgili sadece 10 dklık bile bi video hazırlamanız mümkünmü lütfen bu çok büyük bir eksiklik 🙂

Cevapla

ilter 2011/2/06, 11:18

Rap vokale has bir miks tekniği yok ama, vokal miksine dair ipuçları vereceğim yakınlarda. Muhtemelen önümüzdeki hafta.

Cevapla

Bahadır Kahramanoğulları 2011/8/22, 15:58

vokal miksine dair ipuçları vereceğim yakınlarda. Muhtemelen önümüzdeki hafta.

Sayın İlter Hocam; sabırsızlıkla bekliyorum bu çalışmanızı.Umarım en kısa zamanda bir sunum yaparsınız bu konuda.Selamlar ve iyi çalışmalar…

Cevapla

nurettin 2013/6/10, 22:49

Gayet sade ve temiz bir dil bence, üstelik son derece yararlı bir paylaşım teşekkürler…

Cevapla

can 2015/3/03, 01:39

ilter hocam, mma’daki dersler devam ediyor mu? bir de sitenizde daha daha çok makaleler okumak isteriz :), teşekkürler.

Cevapla

İlter 2015/3/03, 08:05

Merhaba Can,
Evet, MMA’daki derslerim devam ediyor. Kayıtlı e-posta adresine yazdım.
Yorumun için teşekkür ederim.

Cevapla

Yorum yaz

Önceki yazı:

Sonraki yazı: